2014 yılı kadın cinayeti gerçekleri
31.1.2015
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak hazırladığımız 2014 yılı kadın cinayeti gerçekleri raporumuzu sunuyoruz.

2015 yılına girerken yaklaşırken güne kadın cinayetleriyle uyandığımız 2014 yılını geride bıraktık. Bu yılının kadın cinayetleri verilerine baktığımızda 294 kadın kardeşimizin öldürüldüğünü görüyoruz.  Bu verilere göre kadınların %47'si modern hayatın gereği olan kendi yaşamlarına dair karar almak isterken öldürülüyor.

 

Kadın cinayetlerini kınamak yetmez

AKP son zamanlarda kadın cinayetlerini kınarken kadın düşmanı politikalarından vazgeçmedi. Ülkemizde 2014 yılında AKP, kadınların nerede nasıl hareket edeceğine, ne giyineceğine, nasıl güleceğine, kaç çocuk doğuracağına dair söz söyleyip kadınların yaşam biçimine karışırken, somut verilere bakıldığında kadınların kendi yaşamlarına dair karar almak istediğinde öldürüldüğünü gördük. Veriler bizlere gösteriyor ki kadın cinayetlerini kınamak yetmez, kadın cinayetlerini önlemek için somut bir adım atılmalıdır.

 

Kadın cinayetlerinin üstü örtülüyor

Kadın cinayetlerinden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’nın haberi yok. Kadın cinayetlerinin üstü örtülüyor, veriler gizleniyor. 2013 yılında veri için altyapı oluşturduklarını söyleyen emniyet, “bu yıl kaç kadın, kadın cinayeti ile öldürüldü?” sorusuna Emniyet (yani İçişleri Bakanlığı) ile Aile Bakanlığı’ndan “biz de kayıt yok”cevabı veriliyor.  Medya ile gün yüzüne çıkan bu kadın cinayetlerinin önlenmesi için Hükümet daha neyi bekliyor? Cinayet masası diye bir yer varken veri yok diyerek Kadın cinayetlerinin üstünü örtmek kadın cinayetlerine davetiye çıkarmak değil midir?

 

Öldürülen kadınların %25'i genç kadın

Çocuk yaşta evliliklerin önünün açılmasıyla 14'ünde Kaderlerin öldürüldüğü bir yılı geride bıraktık. AKP tarafından 'masumane' bulunan bu evlilikler nedeniyleöldürülen kadınların çok ciddi bir rakamı genç kadınlardan oluşuyor. Bu yılın verilerine göre öldürülen kadınların %25'i 25 yaşın altındaki genç kadınlar.


Kadınların ölmediği bir 2015 için mücadeleye devam

Kadınlar öldürülmesin diye meydanlardan, adliye önlerinden, meclis, bakanlık kapısından ayrılmayan, şiddet gören kadınların kapısında nöbet tutan, koruyan halkın mücadelesinin yükseldiği bir yılı geçirdik. AKP kadın düşmanı politikalarına devam ederken, halk kadınların daha çok gülebildiği bir yıl görmek istiyor.


16 dava,7 ağır ceza

 

Kadın katillerinin yasalara bakarak kadınları öldürmeye karar verdiği bir ülkede davalardan çıkan kararlar ve yargı süreçleri büyük önem taşıyor.Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun takip ettiği davalarda 2014 yılı diğer yıllara göre önemli gelişmeler oldu.


Ağır cezalarda artış var

 

Ayşe Paşalı davasına kadar neredeyse tüm katiller ceza indirimi alıyordu. Ancak davalar müdahil olunduktan, önünde eylemler yapıldıktan sonra bu durumun değiştiğini görüyoruz. 2014 yılında Platform’un takip ettiği davalardan 15’sı sonuçlandı ve 7 katil ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Bu ağır ceza oranı kadın cinayetlerine karşı mücadelenin toplumsallaşmasıyla birlikte artış gösterdi.

 

Bir taraftan görüyoruz ki kadın cinayetlerinin tamamı benzer gerekçelerle işleniyor. Bu benzerlik olmasına rağmen yargıda alınan kararlarda farklı sonuçlar karşımıza çıkıyor. Bundan kaynaklı savcıların ve hakimlerin vicdanına kalmış bir yargılamanın da olduğu söylenebilir. Ağır ceza alan bir katilin “geçen gün beyaz tayt giydiği gerekçesi ile kadını öldüren adama ceza indirimi verildi, bana neden vermiyorsunuz” dediğine tanık olduk. Bir yasal düzenleme gerekse de verilen bu ağır ceza kararlarının kadın cinayetlerinin durdurulmasında önemli bir yeri olduğu açık.

 

21 ilde 38 dava

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 2014 yılında devam edenler ve sonuçlananlar ile birlikte toplam 38 dava takip ediyor durumda. 21 ilde takip edilen kadın cinayeti davalarında öldürülen kadınların aileleri ile verdikleri mücadele sonuç vermiş ve 7 ağır ceza verilmesi sağlanmış. Ancak özellikle son dönemde kadın cinayetleri yine de artış göstermiş durumda. Kadın cinayetlerine karşı 5 temel talebi olan Platform bu durumu hakimlerin, savcıların vicdanına bırakmamak için kadın cinayetlerinin TCK’da nitelikli hallerden sayılması çözüm önerisi var.

 

Aralık ayı kadın cinayeti gerçeklerine ulaşmak için tıklayınız.

2014 yılı oransal verilerimize ulaşmak için tıklayınız.

 

 


  • YAZAR
  • Editor