Polis katili korudu, Mehtap'ın ailesine saldırdı
17.1.2014
Geçtiğimiz sene eski kocası Volkan Civelek tarafından öldürülen Mehtap Bülbül'ün duruşmasında görenleri hayrete düşüren bir olay yaşandı. Polis, Mehtap'ın ailesine ve Mehtap'ın davası için Gebze'ye giden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyelerine saldırdı. Polis daha önce de Mehtap'ın konurma talebine "Siz çok fazla arka sokaklar dizisi izliyorsunuz galibe" yanıtını vermiş ve Methap'ı korumayarak ölümüne sebep olmuştu.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu geçen sene eski kocası tarafından öldürülen Mehtap Bülbül’ün katilinin ağır ceza alması için Gebze Adliyesi’ndeydi. Platform, duruşmadan önce adliye önünde yapılan basın açıklamasında kadınları korumayan devletten hesap sordu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na seslenerek adaletin sesini yükseltti. Duruşma önce yapılan eylemde konuşan Mehtap Bülbül’ün annesi Yeter Bülbül, "Tam bir yıl oldu. Kızımın katiline ağırlaştırılmış müebbet verilsin" diyerek tepkisini dile getirdi.

Kader E. de anıldı
Geçtiğimiz hafta 12 yaşında evlendirilen 14 yaşında ölü bulunan çocuk gelin Kader E. de bir kez daha anıldı. Platform, Kader E. hakkında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın hala sessizliğini koruyor olmasının altını çizdi. Yapıla basın açıklamasının ardından aile ve Platform üyeleri eyleme son vererek duruşmaya girdi.

Katilin "Akli dengem yerinde değil" yalanı, raporla ortaya çıktı

Katilin indirim almak amacıyla söylediği “Akli dengem yerinde değil” yalanı, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden gelen raporla ortaya çıkmış oldu. Ancak indirimden vazgeçmeyen katil, Adli Tıp’tan da rapor talep etti. Mahkeme ise örnek bir tutumla yeniden rapor istemini reddetti.

Telefon konuşması cinayete gerekçe olur mu?
Rapordan sonuç alamayan Volkan Civelek, ikinci indirim yolu olarak ‘aldatıldığını’ iddia etmeyi denedi. 1 yıl geçmiş olmasına rağmen hala Mehtap’ın telefon kayıtlarının araştırılmasını talep etti. Bir kadının canına kıymayı aldatıldığını iddia ederek haklı çıkarmaya çalışan Volkan Civelek, daha da ileri gitti ve Mehtap Bülbül’ün çalıştığı iş yerinin servis şoförüyle ilişkisi olduğunu belirtti.

Polis aileye ve Platform üyelerine saldırdı
Dava 7 Mart 2014’e ertelenirken, Mehtap’ın kızları için adalet isteyen acılı ailesine polis saldırısı da cabası oldu. Katili, Mehtap Bülbül’ün ailesinin gözleri önünden araca bindirmek isteyen polise aile ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri tepki gösterdi. Bunun üzerine polis katili koruyarak, aileye ve Mehtap’ın davası için Gebze’ye giden kadınlara saldırdı. Görevi Mehtap Bülbül ve Mehtap Bülbül gibi hayatı tehlikede olan kadınları korumak olan polis, “Katili korumak zorundayız” diyerek ailenin gözleri önünde katile sahip çıkarak, aileye ve duruma tepki gösteren Platform üyelerine saldırdı.

Mehtap Bülbül'ün annesi Yeter Bülbül:
Polis katili koruyor, bizi tehdit ediyor
Polisler katili zincir oluşturarak koruyor. Benim kızım öldüreli bir yıl oldu hala bir sonuç yok. Bu nasıl böyle oluyor? Daha ne bekliyorlar?  Polis katili koruyor, kadınlara "Çekip vururum seni" diyor. Benim çocuğumu, neden bize cop çıkarıp tehdit ettikleri gibi korumadılar? Adalet için bu katile indirimsiz ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilsin. Katil hakimi oyalıyor. Benim kızım telefonda konuştuğu için ölümü hak mı etti?

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İstanbul Temsilcisi Fikriye Yılmaz:
"Kadınları değil katilleri koruyan polislerden hesap soracağız"
Bugün Gebze'de adaletsizliğin tam bir resmini yaşamış bulunuyoruz. Bir yandan adaleti tesis etmekle görevli olan hakim Mehtap'ın öldürülmesinden bu yana tam bir yıl geçmesine rağmen telefon mesajlarının incelenmesi yonunde karar aldı. Katil "beni aldatıyor" diyerek tahrik indirimi almaya çalışıyor, hakim ise bu tahrik indiriminin yolunu açıyor. Dava çıkışında ise katilin önümüzden geçirilmesine tepki göstermemizin ardından polis bize saldırdı.  Aileden bir kişiyi gözaltına almaya çalıştı. Biz kadınları değil katilleri koruyan, gücünü hep halka karşı kullanan bu polislerden hesap soracağız, Gebze polisi hakkında suç duyurusunda bulunacağız.


Mehtap Bülbül'ün ablası Meryem Bülbül:
Polis öldürülen kadınlar için hiçbir şey yapmıyor

Kardeşim kaçıralı tam bir yıl oldu. Sanık başından beri yalanlarıyla. İftiralarıyla mahkemeyi oyalanamaktan başka hiçbir şey yapmıyor, indirim için uğraşıyor. Daha önce iddia ettiği kişilerden birisi ifade vermişti, "Benim Mehtap ile herhangi bir ilişkim yok, ekmek paramın peşindeyim" diye. Adli Tıp'tan da akli dengesi yerindedir raporu geldi. Buna rağmen hala mahkeme uzatılıyor, bir yıl önceki mesaj içerikleri isteniyor. Hiçbir sebep benim kardeşimi öldürmek için neden olamaz. Çıkışta bizi korumaları gerekirken polislerin katilin etrafında etten duvar örmeleri, bize saldırmaları utanç vericiydi. Benim kardeşim alıkonulduğunda iki gün boyunca karakollardaydık, sonra kardeşimin öldürüldüğü haberi geldi. Yetkililere şunu soruyorum: Yolsuzluk operasyonunda binlerce polisin görev yeri değiştirildi.  Mehtap öldürüldüğünde neden kardeşimi korumayan bir polis bile yerinden kıpırdatılmadı?  Öldürülen kadınlar için neden hala emniyet harekete geçmiyor?  Kardeşimin katiline ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilsin, bu dava artık uzamasın.